Hushåll och elvärmeanvändareSmåföretag och bostadsbolag

Tutkat / Elprisradar
ÖppetFör digFör företagUppdaterad 6.10.2026

Vet vad elen kostar.

Börselpriset i genomsnitt i Finland var i september 2026 5,70 c/kWh utan moms (7,15 c/kWh med moms på 25,5 %). Medelpriset för 2025 var 4,05 c/kWh, men vintern 2026 steg februaris medelpris till 13,72 c/kWh. Elskatten steg från och med 1.4.2026 till 2,325 c/kWh, och Fingrid uppskattar vinterns toppförbrukning till omkring 15 200 MW.

Elprisradarsahkonhintatutka.fi

Elprisradar samlar börselens priser, elräkningens delar och typiska förbrukningar på ett ställe. Med kalkylatorn ser du vad din egen förbrukning kostar till olika priser.

För vem
  • Hushåll och elvärmeanvändare
  • Småföretag och bostadsbolag
Börsel

Vad kostar el nu?

Finlands spotpriser på el i dag och i morgon. Morgondagens priser publiceras på eftermiddagen cirka kl. 14.

Hämtar priser…

Konkurrensutsätt elavtalet

Alla elavtal som erbjuds för ditt postnummer (Energimyndigheten, Sähkönhinta.fi) från billigaste till dyraste enligt din årsförbrukning.

Årskostnad = grundavgift × 12 + förbrukning × energipris. I börsavtal är energipriset = antaget börspris + marginal; i tidsstyrd el dag 65 % / natt 35 %, i säsongsel vinterdag 30 % / övrigt 70 %. Kampanjrabatter ingår inte i kalkylen. Överföringsavgiften och elskatten betalas till nätbolaget oavsett avtal. Kontrollera villkoren med säljaren före beställning.

Källa: Nord Pools day-ahead-priser, budområde Finland. Timpriset är medelvärdet av kvartspriserna. Marginalen i ditt avtal och överföringsavgiften tillkommer.

Tutkat Plus · Min morgonFå dagens billigaste eltimmar till din e-post varje morgon.El, vind, lunch och jobb i samma morgonmeddelande. Gratis provperiod 2 veckor, sedan 4,99 € / mån. Avsluta när som helst.
Prova gratis
Nuläge

Elprisradar i siffror

Börselpriset i genomsnitt5,70 c/kWhSeptember 2026, utan moms (7,15 c/kWh inkl. moms 25,5 %); i augusti 2026 4,13 c/kWh och i september 2025 4,17 c/kWh, Finlands prisområde, Nord Pool
Årsmedelpriset för börsel 20254,05 c/kWhHela året 2025, exkl. moms (40,48 €/MWh), Finlands prisområde, Nord Pool
Elskatt (skatteklass I)2,325 c/kWhFrån 1.4.2026, exkl. moms (inkl. försörjningsberedskapsavgift 0,085 c/kWh); med moms cirka 2,92 c/kWh, Skatteförvaltningen
Elskatt (skatteklass II)0,135 c/kWhFrån 1.4.2026, exkl. moms (energiskatt 0,05 + försörjningsberedskapsavgift 0,085 c/kWh); gäller bl.a. industri och yrkesmässig växthusodling, Skatteförvaltningen
Elens totalpris för ett hushåll17,9 c/kWhJuni 2026, hushåll som förbrukar 5 000–15 000 kWh/år; inkluderar energi, nättjänst och skatter, Statistikcentralen
Genomsnittligt pris på elenergi för ett hushåll9,45 c/kWhInkl. moms, hushåll som förbrukar 5 000 kWh/år 1.11.2025; överföring inklusive skatter dessutom 11,41 c/kWh, Energimyndigheten 15.1.2026
Mervärdesskatt på el25,5 %Allmän momssats från 1.9.2024, gäller både elenergi och överföring, Skatteförvaltningen
Vinterns toppförbrukningcirka 15 200 MWFingrids bedömning för en mycket kall och vindstilla vinterdag 2026–2027; inhemsk produktion högst cirka 12 000 MW, resten import (Fingrid 24.9.2026)
Elpris för företag som använder mycket el+52–74 %Förändring i totalpris juni 2026 jämfört med juni 2025, Statistikcentralen 24.9.2026
Avtalets uppsägningstid för konsumenten2 veckorElförsäljningsavtal som gäller tills vidare, Energimyndigheten

Månadsmedelpriser för börsel i Finland, de senaste 12 månaderna

Månadsmedelvärden för Nord Pools day-ahead-marknad i det finländska prisområdet. Priset inklusive moms har beräknats genom att multiplicera priset utan moms med 1,255. I priset ingår inte säljarens marginal, grundavgift, överföring eller elskatt.

Månad€/MWh (moms 0)c/kWh (moms 0)c/kWh (inkl. moms 25,5 %)
Oktober 202548,944,896,14
November 202547,944,796,02
December 202536,013,604,52
Januari 2026117,2711,7314,72
Februari 2026137,1613,7217,21
Mars 202627,792,783,49
April 202649,464,956,21
Maj 202652,935,296,64
Juni 202645,274,535,68
Juli 202615,371,541,93
Augusti 202641,304,135,18
September 202656,985,707,15

Källa: Nord Pool, Day-ahead-priser, prisområde FI

Typisk årsförbrukning per boendeform

Typkonsumenter för el som används i Statistikcentralens och Energimyndighetens prisstatistik samt Motivas två exempelhushåll. Den faktiska förbrukningen varierar enligt antalet invånare, uppvärmningssätt och apparater.

BoendeformÅrlig förbrukningTilläggsuppgift
Flervåningshus, ingen elbastuaggregat (typanvändare K1)2 000 kWhHuvudsäkring 1x25 A
Småhus, elbastuaggregat, ingen elvärme (K2)5 000 kWhHuvudsäkring 3x25 A
Småhus, direkt elvärme (L1)18 000 kWhHuvudsäkring 3x25 A
Småhus, delvis ackumulerande elvärme (L2)20 000 kWhHuvudsäkring 3x25 A
Jordbruk, ingen elvärme (M1)10 000 kWhHuvudsäkring 3x35 A
Jordbruk, boskapsskötsel, direkt elvärme (M2)35 000 kWhHuvudsäkring 3x35 A
Motivas exempel: flervåningshus 50 m², fjärrvärme, 1 boende3 100 kWhMotiva 2024
Motivas exempel: småhus 120 m², elvärme, 4 boende18 900 kWhVarav uppvärmning 9 500 kWh, Motiva 2024
Laddning av elbil (Motivas exempel)2 400 kWhÖkning av hushållets förbrukning, Motiva 2024

Källa: Statistikcentralen, Energipriser: typkonsumenter av el; Motiva: Vad är du för elanvändare (2024)

Vad elräkningen består av

Elräkningen delas upp i elenergin som elförsäljaren tar betalt för och nättjänsten (överföring) som nätbolaget tar betalt för och som inkluderar elskatten. Genomsnittspriser enligt priserna 1.11.2025 från Energimyndigheten; skatteuppgifter från Skatteförvaltningen.

FakturaradVad det ärSiffra
ElenergiElförsäljarens energiavgift (c/kWh) och grundavgift (€/mån); kan konkurrensutsättas9,45 c/kWh hushåll 5 000 kWh/år; 7,94 c/kWh elvärmare 18 000 kWh/år (inkl. moms, 1.11.2025)
Elöverföring (nättjänst)Det lokala nätbolagets grundavgift och överföringsavgift; kan inte konkurrensutsättas11,41 c/kWh hushåll; 7,61 c/kWh elvärme (inkl. moms och elskatter, 1.11.2025)
Elskatt, skatteklass IAccis som nätbolaget fakturerar i samband med överföringen2,24 c/kWh + försörjningsberedskapsavgift 0,085 c/kWh = 2,325 c/kWh (moms 0, från 1.4.2026)
Elskatt före 1.4.2026Jämförelsedata2,253 c/kWh (moms 0, 1.1.2023–31.3.2026)
MervärdesskattLäggs till både på energin och överföringen25,5 % (från 1.9.2024)
TotalprisEnergi, överföring och skatter sammanlagt20,86 c/kWh hushåll; 15,55 c/kWh elvärme (1.11.2025)
Total årsfakturaBeräknat med en typanvändares årsförbrukning1 043 € hushåll 5 000 kWh; 2 800 € elvärmehus 18 000 kWh (med priser per 1.11.2025)

Källa: Energimyndigheten (15.1.2026, med Statistikcentralen och elprisjämförelsen som källor); Skatteförvaltningen, elskattetabeller

Vad kostar den vardagliga elanvändningen?

Typiska förbrukningsuppskattningar och kostnad med två totalpriser (inklusive energi, överföring, skatter och moms). Den faktiska förbrukningen beror på apparaten, användningssättet och utetemperaturen – kontrollera din egen förbrukning i Oma Datahub.

AnvändningFörbrukning (kWh)Pris 15 c/kWhPris 25 c/kWh
Bastubad med elaggregat (6 kW, uppvärmning + bad)71,05 €1,75 €
Laddning av elbil 100 km (ca 18 kWh/100 km)182,70 €4,50 €
Varmvattenberedare, familj på fyra personer / dygn101,50 €2,50 €
Diskmaskin, en diskning1,00,15 €0,25 €
Tvättmaskin i 40 °C0,70,10 €0,17 €
Torktumlare, en omgång2,50,38 €0,62 €
Ugn 1 timme på 200 °C1,50,22 €0,38 €
Luftvärmepump frostdygn (uppvärmning)203,00 €5,00 €
Färdiga verktyg

Spara tid med färdiga mallar

Gratis verktyg som kan laddas ned med ett avgiftsfritt konto. Större verktyg som engångsköp, utan prenumeration: filerna direkt efter betalningen.

Gratis verktyg

Kalkylator för apparaters elförbrukning

Räkna ut hur mycket el hushållsapparaterna förbrukar och vad de kostar per år.

  • Elens totalpris efter delar (inkl. elskatt och moms)
  • 15 redigerbara apparatrader: kWh och € per år
  • De tre dyraste apparaterna framhävda
0 € · gratis kontoLadda ner gratis (Excel)
Snabbverktyg

Jämförelsekalkylator för elavtal

Jämförelse av börs- och fastprisavtal med din egen förbrukning.

Hushåll

2,90 € inkl. momsKöp 2,90 €

Hempaket: alla 20 verktyg 14,90 € (separat 71 €) →

Kommer snart

Tidsfrister och datum

Elprisradar påminner sina prenumeranter om detta via e-post.

  1. Vintertiden börjar

    Klockorna ställs tillbaka en timme den sista söndagen i oktober. Dygnet har 25 timmar, vilket syns i spotelpriserna och i förbrukningsmätningen som en extra timme.

    Källa
  2. Stamnätstjänstens avgifter höjs med 4 %

    Fingrid höjer stamnätstjänstens avgifter med 4 procent från början av 2027. Avgifterna förs via nätbolagen över till kundernas överföringspriser.

    Källa
  3. Upphandlingen av frekvensstyrda reserver flyttar till timmarknaden

    Fingrid koncentrerar anskaffningen av frekvensstyrd normaldrifts- och störningsreserv (FCR) till timmarknaderna och slopar årsmarknaden. Gäller företag som säljer förbrukningsflexibilitet eller sin produktion till reservmarknaderna.

    Källa
  4. Sommartiden börjar

    Klockorna ställs fram en timme den sista söndagen i mars, då dygnet har 23 timmar.

    Källa
Efterfrågade

Vanliga frågor: Elprisradar

Vad kostade börsel i september 2026?

Börselpriset i genomsnitt i Finland var i september 2026 5,70 c/kWh utan moms, dvs. 7,15 c/kWh med moms på 25,5 % (Nord Pool). I augusti 2026 var medelpriset 4,13 c/kWh (moms 0). Till priset kommer dessutom säljarens marginal, överföring och elskatt.

Hur stor är elskatten år 2026?

Elskatten för hushåll (skatteklass I) är från och med 1.4.2026 2,325 c/kWh utan moms: energiskatt 2,24 c/kWh och försörjningsberedskapsavgift 0,085 c/kWh. Med moms är den cirka 2,92 c/kWh. Före 1.4.2026 var skatten 2,253 c/kWh.

Hur mycket el förbrukar ett hushåll per år?

I prisstatistiken förbrukar en typisk användare av en lägenhet i flerbostadshus 2 000 kWh, ett småhus med elbastu utan elvärme 5 000 kWh och ett småhus med direkt elvärme 18 000 kWh per år. I Motivas exempel förbrukar ett elvärmt småhus på 120 m² 18 900 kWh och en fjärrvärmd lägenhet i flerbostadshus på 50 m² 3 100 kWh per år.

Vad består elräkningen av?

Elräkningen består av elenergi (från säljaren), nättjänst eller överföring (från nätbolaget), elskatt och 25,5 % mervärdesskatt. Enligt Energimyndigheten var totalpriset för ett hushåll som förbrukar 5 000 kWh om året 1.11.2025 i genomsnitt 20,86 c/kWh, varav elenergin 9,45 c/kWh och överföringen inklusive skatt 11,41 c/kWh.

Kan jag konkurrensutsätta elöverföringen?

Det kan du inte. Elöverföring är ett naturligt monopol, och nätbolaget bestäms av var du bor. Energimyndigheten övervakar att nätbolagens prissättning är skälig. Elförsäljaren kan du fritt konkurrensutsätta, till exempel i tjänsten sahkonhinta.fi.

Varför varierar börselspriset var 15:e minut?

På elens dygnsmarknad övergick man hösten 2025 till en handelsperiod på 15 minuter (Fingrid). I ett börselavtal kan priset därför variera varje kvart, och att flytta förbrukningen till billigare perioder sänker räkningen.

Hur snabbt kan jag byta elavtal?

Uppsägningstiden för ett elförsäljningsavtal som gäller tills vidare är alltid två veckor för en konsument (Energimyndigheten). Ett tidsbundet avtal gäller vanligen till slutet av den avtalade perioden. Säljaren ska meddela om en prishöjning skriftligen en månad i förväg.

Vad kostar det att basta med elaggregat?

Ett vanligt 6 kW elaggregat förbrukar vanligen cirka 5–9 kWh för uppvärmning och bad. När elens totalpris är 20 c/kWh kostar ett bastubad alltså cirka 1–2 euro. Med börsel lönar det sig att tidsätta uppvärmningen till de billigaste 15-minutersperioderna.

Kan ett företag dra av momsen på el?

Ja. Ett momsskyldigt företag drar av momsen på el som används i affärsverksamheten, så ett företag bör jämföra elavtal exklusive moms. Elskatt och överföringsavgift är kostnader också för företaget, och de kan inte konkurrensutsättas på samma sätt som elenergin.

Vad var börselens medelpris år 2025?

Enligt Nord Pool var medelpriset på börsel i det finländska prisområdet 2025 40,48 €/MWh, dvs. 4,05 c/kWh utan mervärdesskatt (5,08 c/kWh med moms 25,5 %). År 2026 har månadsmedelpriserna varierat från 1,54 c/kWh i juli till 13,72 c/kWh i februari.

Räcker elen vintern 2026–2027?

Enligt den bedömning som Fingrid publicerade 24.9.2026 beräknas elen räcka om de stora kraftverken och överföringsförbindelserna till Sverige och Estland fungerar normalt. En mycket kall och vindstilla dag kan förbrukningen stiga till cirka 15 200 megawatt, medan den inhemska produktionen räcker till högst cirka 12 000 megawatt; resten importeras.

Vad är elskatteklass II och vem betalar den?

Elskatten för skatteklass II är från 1.4.2026 0,135 c/kWh (moms 0), medan skatten för klass I är 2,325 c/kWh. Den lägre skatteklassen tillämpas bl.a. på el som används inom industrin och i yrkesmässig växthusodling. Kontrollera rätten till den och förfarandet i Skatteförvaltningens anvisningar om elskatt.

Tips

Så utnyttjar du uppgiften

  1. Om du har börsel, schemalägg den största förbrukningen – varmvattenberedaren, elbilsladdningen, tvätten och diskmaskinen – till de billigaste perioderna. Börspriset ändras var 15:e minut, och nästa dags priser publiceras redan dagen innan.
  2. Kontrollera din egen årsförbrukning i Oma Datahub innan du jämför avtal. Mata in din förbrukning i tjänsten sahkonhinta.fi och jämför både energiavgiften (c/kWh) och grundavgiften (€/mån) – vid låg förbrukning blir grundavgiftens andel framträdande.
  3. Som konsument kan du säga upp ett elavtal som gäller tills vidare med två veckors uppsägningstid. Säljaren ska meddela om en prishöjning skriftligen en månad innan den träder i kraft.
  4. Överföringen och elskatten kan inte konkurrensutsättas: nätbolaget bestäms av var du bor. För ett hushåll utgjorde överföring och skatter 1.11.2025 över hälften av totalpriset (11,41 / 20,86 c/kWh), så det lönar sig att söka besparingar också genom att minska förbrukningen.
  5. Förbered dig på vintern: börselspriset på el hade i januari 2026 ett månadsmedelvärde på 11,73 c/kWh och i februari 13,72 c/kWh (moms 0), medan det i juli 2026 var 1,54 c/kWh. Jämför avtalstyperna utifrån din egen risktolerans.
  6. Börsprisets variation är störst på vintern: år 2026 var medelpriset i januari och februari 11,73 och 13,72 c/kWh, medan medelvärdet för hela 2025 var 4,05 c/kWh (moms 0). Om du inte kan vara flexibel med förbrukningen bör du överväga fast pris före vintern.
  7. Jämför företagets elavtal exklusive moms och kontrollera om din verksamhet hör till elskatteklass II (0,135 c/kWh). Skillnaden mellan skatteklasserna I och II är cirka 2,19 c/kWh, vilket är en betydande summa vid hög förbrukning.
  8. Om ditt företag har flexibel förbrukning (t.ex. kylrum, värmepumpar, laddning), utred med elsäljaren eller aggregatorn möjligheterna på reservmarknaden. Fingrids anskaffning av FCR-reserver flyttas till timmarknaden 1.1.2027.
  9. Överföringspriset för konsumenter och företag kan stiga 2027, eftersom Fingrid höjer avgifterna för stamnätstjänsten med 4 % från årsskiftet. Kontrollera ditt eget nätbolags prissättning och meddelanden.
Tjänster

Nyttiga länkar

Prenumerera på Tutkat

Få Elprisradarns sammanfattning till din e-post

Varje måndag eller en gång i månaden: de viktigaste siffrorna och de närmaste tidsfristerna. Gratis, och du kan avsluta när som helst.

Produktfamilj

Relaterade radarer

Källor (18)

Uppgifterna har sammanställts från offentliga källor 6.10.2026. Kontrollera alltid de aktuella villkoren i den ursprungliga källan. Uppgifterna utgör inte placerings-, låne- eller juridisk rådgivning.